Wyświetlono 8 postów - 1 przez 8 (ze 8 wszystkich)
  • Autor

Ewa834
    Uczestnik

Witam!
    Co to jest RPO?
    Czy dofinansowanie inwestycji z tych programów jest bezpieczne?

DanielK
    Uczestnik

Cześć, Regionalne Programy Operacyjne to istotne instrumenty polityki regionalnej.
    Są opracowywane dla każdego województwa indywidualnie. Polegają na dofinansowaniu wielu aspektów działalności z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności, Strategicznych Wytycznych Wspólnoty. Sporo środków przeznaczono nie tylko stricte na odnawialne źródła energii, ale też na zwiększenie efektywności energetycznej czy na szeroko pojętą gospodarkę niskoemisyjną.

Wiele moich ościennych gmin realizuje już inwestycje z tych programów. Jedyne co musisz wiedzieć, to to, że o dofinansowanie nie starasz się indywidualnie, ale za pośrednictwem np gminy/powiatu.

Czy są bezpieczne? Wiesz… regulamin trzeba ze zrozumienie przeczytać zawsze.

Co Cię najbardziej niepokoi?

Ewa834
    Uczestnik

Co mnie niepokoi? Ogólnie, to dużo słyszałam również od sąsiadów z ościennych gmin, że regulaminy własnie są strasznie zawiłe. Mnie akurat interesuje fotowoltaika – podobno pojawia się tam problem własności instalacji – nie bardzo rozumiem o co chodzi.

Znajomi mówili coś o pompach ciepła do cwu – niby dotacja jest, ale co roku należy wykonywać np. kosztowne przeglądy, a tych kosztów wsparcie finansowe już nie obejmuje…

majka.b
    Uczestnik

Hej, ja też dowiadywałam się nieco przed inwestycją. Moja gmina już realizuje projekt właśnie na instalacje fotowoltaiczne i ja też brałam w tym udział, tzn biorę 🙂

Mamy już wykonane audyty – była firma, która przeprowadzała takie rozmowy i oględziny budynku – zrobili projekty i dokumentacje i teraz czekamy na wykonanie. Co do tych własności – to u nas jest tak, że przez 5 lat instalacja należy do gminy, a potem jest przekazanie własności na właściciela budynku.

Pozdrawiam!

DanielK
    Uczestnik

No i to mi się podoba…. przychodzi firma, która każdemu dobiera system adekwatny do zapotrzebowania, a nie tak jak było np z kolektorami, że były dwa warianty wielkości systemów i koniec – i szły masowe instalacje, na ilość a nie na jakość…

Ewa834
    Uczestnik

U nas też niby ma przyjść firma robić z nami te wywiady i audyty… tylko ciekawe czy firma będzie rzetelna, czy to nie będą jacyś stażyści, którzy się dopiero uczą…

Jak to sprawdzić? Skąd mam wiedzieć, że zrobią to porządnie?

DanielK
    Uczestnik

Ja bym przede wszystkim sprawdził ich referencje. Zapytaj o stronę internetową i ich sprawdź.
    Można też poszukać na innych forach co piszą o tej firmie, popytać, może ktoś miał z nimi do czynienia.

Jak nie będą mieć strony internetowej, żadnej oferty… no to bym się może zastanowił… bo w dzisiejszych czasach bez strony… słabo

pvinstalator
    Uczestnik

W ramach RPO ciekawe są programy parasolowe w ramach których gmina pozyskuje dotacje dla mieszkańców

Wyświetlono 8 postów - 1 przez 8 (ze 8 wszystkich)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.