Lekarze w Krakowie rozdadzą bezpłatnie 5 tys. masek antysmogowych

Chcemy pomóc mieszkańcom zabezpieczyć się przed smogiem oferując im bezpłatne maseczki – powiedział PAP dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb. „Chcemy, aby to lekarz zadecydował, kto taką maseczkę otrzyma” – podkreślił.

Mamy w tym momencie 5 tysięcy maseczek. Są to maseczki z wymiennym filtrem PM 2.5, czyli takim filtrem węglowym, który zatrzymuje te najmniejsze cząstki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu” – powiedział PAP dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb.

Maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych poradniach pulmonologicznych na terenie Krakowa. Będa mogli je otrzymać pacjenci podczas wizyt lekarskich.

Chcemy, aby te maseczki rozdawali lekarze, aby to oni zadecydowali, kto maskę może otrzymać” – zaznaczył dyrektor biura prasowego UM Krakowa. Jak tłumaczył, chodzi o wykluczenie osób, które z uwagi na chorobę układu oddechowego mogą mieć przeciwskazania do noszenia takiej maski antysmogowej.

Jak zaznaczył, maseczki będą dostępne dla mieszkańców w dwóch rozmiarach – dla osób dorosłych i dla dzieci.

Dodatkowo zdecydowaliśmy jeszcze o zakupie tysiąca kolejnych masek i to będą maski rozdawane osobom starszym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej” – poinformował Grzyb.

Podkeślił, że jest to pilotażowa akcja. „Chcemy się zorientować, w jaki sposób te maseczki zostaną przyjęte przez mieszkańców Krakowa tzn., czy będzie to pozytywne przyjęcie, czy być może pojawią się jakieś problemy i na tej podstawie wyciągniemy wnioski” – mówił Grzyb. Jak dodał, jeżeli bedzie taka konieczność, zostaną zakupione kolejne partie masek.

Urzędnik zaznaczył także że „Kraków od lat walczy z przyczynami powstawania smogu, czyli wymieniamy stare nieekologiczne piece, inwestujemy także miliony złotych w nowoczesną komunikację, wymieniając stare autobusy na nowe autobusy”.

Źródło: Polska Agencja Prasowa